Ανακοινώσεις Επιμορφώσεις-Ημερίδες

Προγράμματα Αγωγής Υγείας & Πρόληψης στους μαθητές/τριες του Λυκείου από Επαγγελματίες Υγείας του Κ.Υ.

Από τη Δευτέρα 20 Φεβρουαρίου έως και την Παρασκευή 24 Φεβρουαρίου 2023 πραγματοποιήθηκαν στο πλαίσιο της Αγωγής Υγείας σε Εθνικό Επίπεδο του Υπουργείου Υγείας, Προγράμματα Πρόληψης στο μαθητικό πληθυσμό.

Συγκεκριμένα οι μαθητές και οι μαθήτριες τις Α΄ και Β΄ Λυκείου ενημερώθηκαν, μέσα από Βιωματικές Ασκήσεις, για το “Αλκοόλ- Μύθοι και Αλήθειες”, ενώ οι μαθητές και οι μαθήτριες της Γ΄ Λυκείου παρακολούθησαν τη θεματική ενότητα “Βιώνω τα Συναισθήματά μου”.

Συνολικά συμμετείχαν 106 μαθητές/τριες του σχολείου μας και 9 εκπαιδευτικοί. Τα Προγράμματα υλοποιήθηκαν από ειδικούς επαγγελματίες υγείας του Κέντρου Υγείας Σκιάθου, τη κυρία Σεβλιανού Αριστέα, Κοινωνική Λειτουργό και Υπεύθυνη των Προγραμμάτων και τις κυρίες Στρούγγη Μαρία και Ξενιτίδου Χριστοδούλα, Μαίες του Κέντρου Υγείας Σκιάθου.