Δράσεις Εκπαιδευτικά προγράμματα

Πολιτιστικό πρόγραμμα: Η Παραδοσιακή Αρχιτεκτονική μέσα από τον φωτογραφικό φακό. (photos)

Κατά τη σχολική χρονιά 2015-2016 πραγματοποιήθηκε στο σχολείο μας το Πολιτιστικό πρόγραμμα με τίτλο: “Η Παραδοσιακή Αρχιτεκτονική μέσα από τον φωτογραφικό φακό¨. Οι μαθητές/τριες της Β΄ τάξης με την καθοδήγηση των εκπαιδευτικών Σταμέλου Μαλαμώ και Χατζηευαγγέλου Νίκο, είχαν την ευκαιρία να περιηγηθούν στα όμορφα στενά της Σκιάθου και να απαθανατίσουν με το φωτογραφικό τους φακό τα υπέροχα σπίτια και αρχοντικά μιας παλιάς εποχής. Πληροφορήθηκαν από καταξιωμένους ανθρώπους του νησιού για την αρχιτεκτονική των σπιτιών και τις παραδόσεις του νησιού. Τέλος αποτύπωσαν όλες αυτές τις εμπειρίες στην ταινία – ντοκιμαντέρ που δημιούργησαν με τίτλο “Ταξίδι στο χρόνο: τα παραδοσιακά Σκιαθίτικα σπίτια”