Screenshot 1 8
Ανακοινώσεις Δράσεις

«Όλοι μαζί, Σκιάθος καθαρή» 17 χρόνια

Screenshot 2 6

Το σχολείο μας, όπως κάθε χρόνο θα λάβει μέρος στη Δράση «Όλοι μαζί, Σκιάθος καθαρή» που τόσο πετυχημένα οργανώνει εδώ και 17 χρόνια ο Πολιτιστικός Σύλλογος «Η Σκιάθος» με την αρωγή του Δήμου Σκιάθου και όλων των φορέων του νησιού μας.

Screenshot 3 8

Αναμφίβολα ο εθελοντισμός  και ο ρόλος του σχολείου στην προώθησή του είναι καταλυτικός. Η εθελοντική δράση αποτελεί μια καίρια δραστηριότητα η οποία, συμβάλλει στην ενεργό συμμετοχή του πολίτη στα ποικίλα κοινωνικά προβλήματα. Μέσω της εθελοντικής  προσφοράς, το άτομο παύει να είναι ένας απλός και παθητικός παρατηρητής. Μετατρέπεται σε άτομο που προσφέρει, συναισθάνεται και βοηθάει το συνάνθρωπό του αφιλοκερδώς.

Ευχαριστούμε τον Δήμαρχο  Σκιάθου κ. Τζούμα Θεόδωρο και την Πρόεδρο του Πολιτιστικού Συλλόγου «Η Σκιάθος» κα Κατερίνα Χατζηκωνσταντίνου, για την ευκαιρία που δίνουν στους μαθητές και μαθήτριές μας να ενισχύσουν την εθελοντική προσφορά τους στην τοπική κοινωνία, μέσω της συμμετοχής τους σ’ αυτή την περιβαλλοντική δράση.