ELEMASYN 2ndCONF Blog 2
Ανακοινώσεις Συνέδρια

2ο Διεθνές Μαθητικό Συνέδριο 2023

ELEMASYN 2ndCONF SocialMedia

Σκοπός του 2ου Διεθνούς Μαθητικού Συνεδρίου είναι η γνωριμία των Ελλήνων και Ευρωπαίων μαθητών με τον θεσμό της Πολιτιστικής Πρωτεύουσας της Ευρώπης και ταυτόχρονα η ευαισθητοποίησή τους στο τεράστιο θέμα της Κλιματικής Κρίσης.

Οι μαθητές καλούνται να γνωρίσουν την Ιστορική και Πολιτιστική Ταυτότητα των Ευρωπαϊκών Κρατών και να ανιχνεύσουν σε βάθος πώς θα αντιμετωπισθεί η Κλιματική και Περιβαλλοντική κρίση.

Πολιτιστική Κληρονομιά & Περιβαλλοντική Συνείδηση

Η Φλωρεντία υπήρξε το λίκνο της Αναγεννησιακής Τέχνης το ΙΔ’ αιώνα και το πρώτο σημείο άνθισης Ελληνικών Γραμμάτων στη Δύση μετά τα σκοτεινά χρόνια του Μεσαίωνα.

Επιπλέον η Ευρωπαϊκή Επιτροπή συμπεριέλαβε την Φλωρεντία στις 100 Ευρωπαϊκές πόλεις έχουν σκοπό να μετατραπούν σε κλιματικά ουδέτερες και έξυπνες πόλεις έως το 2030.

Κάθε μαθητική ομάδα που θα συμμετάσχει στο 2ο Διεθνές Μαθητικό Συνέδριο μπορεί να επιλέξει ένα από τα παρακάτω θέματα:

Ι. Το λίκνο της Αναγέννησης

Θέματα

• Ο θεσμός «Πολιτιστική Πρωτεύουσα της Ευρώπης»,
  • Ιστορική διαδρομή των Πολιτιστικών Πρωτευουσών,
  • Πολιτισμός και Τέχνη στις Πολιτιστικές Πρωτεύουσες,
  • Η Ιστορία της Φλωρεντίας,
  • Τα Μνημεία Πολιτισμού και τα Μουσεία της Φλωρεντίας.

ΙΙ. Στην πρώτη γραμμή της καταπολέμησης της κλιματικής κρίσης

Θέματα

• Τι είναι οι «κλιματικά ουδέτερες και έξυπνες πόλεις»
  • Η ανάγκη για μηδενική ρύπανση
  • Βιοποικιλότητα και κυκλική οικονομία.
  • Οι θεσμοί «Πράσινη Πρωτεύουσα», «Πράσινο Φύλλο» και «Σύμφωνο Πράσινων Πόλεων»
  • Τα ζητήματα του αέρα, του θορύβου και των αποβλήτων.
  • Αστική διαβίωση: πιο πράσινη, πιο καθαρή και πιο υγιής για τους ευρωπαίους πολίτες

Ημέρα παρουσίασης εργασίας: 16 Μαρτίου 2023

Το συνέδριο θα πραγματοποιηθεί στο συνεδριακό κέντρο “Auditorium al Dumo”, στην οδό Via de’ Cerretani 54/R στη Φλωρεντία.