Ανακοινώσεις Εκδηλώσεις-Εορτές

Εορτασμός Επετείου 17 Νοεμβρίου 1973

Το σχολείο μας τίμησε και φέτος την 49η επέτειο της εξέγερσης των φοιτητών του Πολυτεχνείου ενάντια στη χούντα των συνταγματαρχών, που εξακολουθεί ν’ αποτελεί πηγή προβληματισμού και έμπνευσης. Ο ηρωικός ξεσηκωμός του Πολυτεχνείου αποτέλεσε την κορύφωση της αντιδικτατορικής πάλης του λαού και της νεολαίας. Αποτέλεσε παράλληλα την αρχή του τέλους της χούντας των συνταγματαρχών που εγκαθιδρύθηκε στις 21 Απρίλη 1967.

image 3

Η γιορτή πραγματοποιήθηκε αρχικά στις αίθουσες, όπου οι μαθητές και οι μαθήτριες είχαν την ευκαιρία να δουν σχετικά video και να συζητήσουν με τους καθηγητές τους για τα γεγονότα της εξέγερσης.

Η εκδήλωση συνεχίστηκε στην αίθουσα εκδηλώσεων με τραγούδια από τη μουσική ομάδα του σχολείου με τη συμμετοχή μαθητών και μαθητριών αλλά και καθηγητών.

Θέλουμε να ευχαριστήσουμε τον Δήμαρχο Σκιάθου κ. Θ. Τζούμα καθώς και τους κυρίους Αν. Κισσουρά και Κ. Κουτούμπα για την παραχώρηση πυκνωτικών μικροφώνων, προκειμένου να καληφθεί ηχητικά η εκδήλωση.