dsda 999 1536x1152 1
Γενικά

Περιβαλλοντική Δράση “Σκιάθος Καθαρή” – Ενημέρωση από το Κοινωφελές Ίδρυμα Αθανάσιου Κ. Λασκαρίδη

Την Τετάρτη 18/5/2022 οι μαθητές και μαθήτριες του σχολείου μας παρακολούθησαν την Ενημέρωση για την προστασία του Θαλάσσιου Περιβάλλοντος από το Κοινωφελές Ίδρυμα Αθανάσιου Κ. Λασκαρίδη

Αρχικά προβλήθηκε το νέο μεγάλου μήκους ντοκιμαντέρ “Plastic Free Archipelago” του Σωτήρη Δανέζη για το Φιλανθρωπικό Ίδρυμα Αθανάσιος Χ. Λασκαρίδης. Το ντοκιμαντέρ εξερευνά την εύθραυστη κατάσταση του Αιγαίου και αποκαλύπτει ανησυχητικές αλήθειες για τις συνέπειες του τρόπου ζωής μας:

Έπειτα ακολούθησε συζήτηση με τον υπεύθυνο προγραμμάτων του Ιδρύματος και Μηχανικό Περιβάλλοντος κ. Νίκο Μυσιρλάκη, ο οποίος μας παρουσίασε το Θέμα, απάντησε στις ερωτήσεις των παιδιών και ανανεώσαμε το ραντεβού μας για την επόμενη σχολική χρονιά. Ευχαριστούμε θερμά για την άψογη συνεργασία.