Επισκέψεις-Εκδρομές

Ακολουθώντας “Το μοιρολόγι της φώκιας”…

Τα τμήματα της Β’ Λυκείου στο πλαίσιο του μαθήματος της Νεοελληνικής Λογοτεχνίας γνώρισαν από κοντά τα μέρη, στα οποία εκτυλίσσεται η πλοκή ενός από τα ωραιότερα διηγήματα του Αλ. Παπαδιαμάντη.

“Το μοιρολόγι της φώκιας” αποτέλεσε την αφορμή να αγναντεύσουμε από ψηλά την παραλία Κοχύλι, να επισκεφτούμε το νεκροταφείο και να αναζητήσουμε τον τάφο του συγγραφέα και τέλος να κατέβουμε στην παραλία Σίφερι και να διαβάσουμε μαζί με τους μαθητές το εξαιρετικό αυτό διήγημα.

h3158655 768x1081 1

Η επίσκεψή μας ενθουσίασε τους μαθητές και τους γέμισε με θετικά συναισθήματα τόσο για τη Λογοτεχνία όσο και για τις ομορφιές του νησιού, το οποίο αποτέλεσε τη βασική πηγή έμπνευσης των διηγημάτων του Αλ. Παπαδιαμάντη.

Συνοδοί στο βιωματικό αυτό μάθημα-οδοιπορικό ήταν οι φιλόλογοι του σχολείου Φωτεινή Κοντοπούλου και Μαρία Τσατήρη.