Εκπαιδευτικά προγράμματα

Το σχολείο μας στην Ι.Μ. Ευαγγελίστριας

Την Τετάρτη, 24 Απριλίου 2024, δεκαπέντε μαθητές της Α΄ Λυκείου επισκέφτηκαν την Ι.Μ. Ευαγγελίστριας, στα πλαίσια του εκπαιδευτικού προγράμματος : «Σκιάθος – Γιάννενα με δυο εφηβικά παπούτσια πάνινα» με τη συνοδεία των εκπαιδευτικών του σχολείου: Γραμμένου Μαρία, Μαντέλα Βάγια, Αντωνίου Μαρία.

Οι μαθητές περιηγήθηκαν στο χώρο της Μονής και στο Μουσείο και ξεναγήθηκαν από τον ιερέα, πατέρα Ιωσήφ, ο οποίος τους ενημέρωσε για τη συμβολή της Μονής στον Επαναστατικό Αγώνα. Ειδικότερα, τους πληροφόρησε για την δημιουργία της πρώτης Ελληνικής σημαίας από τους μοναχούς της Μονής. Ακόμη, τους επισήμανε το γεγονός ότι στη Μονή συγκεντρώνονταν και οργάνωναν τον Αγώνα εναντίον των Οθωμανών ήρωες της Επανάστασης, όπως ο Κολοκοτρώνης και ο Νικοτσάρας.

Ευχαριστούμε θερμά τον πατέρα Ιωσήφ για την πολύτιμη βοήθειά του στην εργασία των μαθητών καθώς και για τη δωρεά των βιβλίων στο σχολείο, όπως και τις Συγκοινωνίες Σκιάθου για την ασφαλή και δωρεάν μεταφορά των μαθητών.