Επιστημονικά Άρθρα

Η δίκη της “Φόνισσας” του Αλ. Παπαδιαμάντη!

Ένοχη κρίθηκε η Φραγκογιαννού για τα κρίματά της από τους μαθητές και τις μαθήτριες δύο τμημάτων της Β’ Λυκείου, οι οποίοι έλαβαν μέρος σε προσομοίωση δίκης, στο πλαίσιο του μαθήματος της Νεοελληνικής Λογοτεχνίας, με διδάσκουσα τη φιλόλογο κα Μαρία Τσατήρη.

Οι “Ένορκοι” αφού άκουσαν τους μάρτυρες υπεράσπισης και κατηγορίας, ψήφισαν και αποφάσισαν πως η ποινή που της αξίζει είναι η ισόβια κάθειρξη.

Μέσα από το παιχνίδι ρόλων οι μαθητές και μαθήτριές μας κατάφεραν να εκφράσουν τα συναισθήματά τους για τις πράξεις των ηρώων του μυθιστορήματος, να σκεφτούν επιχειρήματα για να προσάψουν κατηγορίες ή να υπερασπιστούν την πρωταγωνίστρια και με βιωματικό τρόπο να γνωρίσουν τον τρόπο διεξαγωγής μιας δίκης.

Η διδασκαλία της Λογοτεχνίας γίνεται πιο διασκεδαστική και ελκυστική, όταν τα παιδιά συμμετέχουν σε δραστηριότητες βιωματικού χαρακτήρα, που ενεργοποιούν και ενδυναμώνουν τις δεξιότητές τους.