Επιστημονικά Άρθρα

“Συνάντηση της Τέχνης με την Ποίηση”

Η Λογοτεχνία πέρα από μορφή επικοινωνίας και αλληλεπίδρασης αποτελεί πρωτίστως πεμπτουσία της Τέχνης και εξύμνηση του Ωραίου. Η αξιοποίηση της Τέχνης κατά την επαφή των μαθητών με την ποίηση, όπως σύγκριση εικαστικού και ποιητικού έργου, εικαστική έκφραση, μουσική, ζωγραφική, σύνθεση ποιημάτων από τα ίδια τα παιδιά και καταγραφή των συναισθημάτων τους στοχεύει στην καλλιέργεια της δημιουργικότητας, της αυτενέργειας, του πειραματισμού και της ενεργητικής συμμετοχής των μαθητών.

Έτσι, στο πλαίσιο του μαθήματος της Λογοτεχνίας οι μαθητές δύο τμημάτων της Β’ Λυκείου, αφού χωρίστηκαν σε ομάδες, αναζήτησαν ένα έργο ζωγραφικής από τη διαδικτυακή Συλλογή έργων της Εθνικής Πινακοθήκης και στη συνέχεια προσπάθησαν να το συνδέσουν με τους στίχους κάποιου ποιήματος. Οι εργασίες των μαθητών παρουσιάστηκαν στην ολομέλεια και αναρτήθηκαν σε χαρτόνια στις τάξεις τους. Η δράση αυτή φάνηκε να τους χαροποίησε και να τους έφερε σε γόνιμη επαφή τόσο με το λογοτεχνικό είδος της ποίησης όσο και με την Τέχνη.

Υπεύθυνη καθηγήτρια: Μαρία Τσατήρη – Φιλόλογος.